Co wpływa na cenę biletu lotniczego?

cena biletu

Kiedyś na bilety lotnicze mogły pozwolić sobie tylko osoby zamożne, ale dzisiaj na popularności zyskują tani przewoźnicy, dzięki czemu każdy z nas może pozwolić sobie na zwiedzanie najróżniejszych miejsc na świecie. Jednak w celu znalezienia linii lotniczych, które oferują bilety w przystępnych cenach, należy poświęcić trochę czasu na poszukiwania. Co w ogóle wpływa na cenę biletu lotniczego?

Co wpływa na cenę biletu lotniczego – Składniki ceny biletu

Na cenę biletu lotniczego składa się m.in. taryfa przewoźnika, która jest opłatą na rzecz linii lotniczych. Następną opłatą jest opłata lotniskowa, która przekazywana jest portom lotniczym. Z kolei podatki rządowe są opłatami na rzecz danego państwa, które są wymagane z racji korzystania z przestrzeni powietrznej danego kraju. W skład ceny wchodzi również opłata agencyjna, czyli kwota pobierana przez agenta za to, że wystawił bilet i pilnował rezerwacji. Najczęściej w roli takiego opiekuna występują biura podróży.

Jeśli liczymy na możliwie jak najtańszy lot, to warto skorzystać z tanich linii lotniczych, co wiąże się z dodatkową opłatą za płatność przelewem czy też kartą kredytową.

Poza tym czeka nas także opłata za bagaż rejestrowany oraz za odprawę na lotnisku. Jeśli chodzi o posiłki na pokładzie czy wygody typu dodatkowa przestrzeń na nogi czy też przewóz sprzętu, to również musimy zapłacić za tego typu usługi. Okazuje się, że cena biletu może ulec zmianie, ponieważ tanie linie lotnicze uzależniają ją od liczby sprzedanych miejsc w samolocie.

Cena nie jest więc gwarantowana aż do momentu wystawienia biletu lotniczego. Ponadto każde lotnisko ma prawo ustalić własne elementy podatku dla konkretnego rejsu, co najczęściej ma związek z umową pomiędzy liniami lotniczymi a lotniskiem.

Skuteczne bukowanie biletów w tanich liniach lotniczych

Tanie linie lotnicze są w zasięgu ręki każdego z nas, ale trzeba umieć ich szukać. Planując podróż, najlepiej jest wyznaczyć sobie parę krajów godnych zwiedzenia. Dzięki temu mamy większe pole do manewru i szanse trafienia korzystnej dla naszego budżetu okazji. Jeśli liczymy na hity cenowe, to warto, aby termin i kierunek naszego lotu były elastyczne.

Z pewnością nie ma co liczyć na tanie loty z Europy przed i w czasie świąt Bożego Narodzenia czy też Nowego roku. Natomiast najkorzystniejszą porą do skorzystania z taniego przelotu samolotem jest okres od września do końca listopada oraz od stycznia do końca maja. Są to okresy pozasezonowe, kiedy to linie oferują ciekawe wyprzedaże na praktycznie wszystkie loty.

Sprawdź także: Paszport dla zwierząt
Warto wiedzieć, że wyjazd weekendowy będzie droższy, ponieważ na tańsze bilety można liczyć w środku tygodnia. Najlepiej jest rezerwować sobie je znacznie wcześniej, nawet z paromiesięcznym wyprzedzeniem. Jeśli naszym celem jest daleki lot, to najlepiej korzystać z portali lotniczych. Z kolei wycieczek po Europie warto poszukać w systemach rezerwacyjnych. Na najtańszy lot możemy liczyć na miesiąc czy dwa przed datą podróży, kiedy to ceny biletów znacznie spadają.

Ceny biletów na stronach lotniczych mogą się zmieniać nawet kilka razy dziennie, ale największe skoki obserwuje się tuż przed weekendem, ponieważ większość osób planuje wyjazd i rezerwuje loty w dniach wolnych od pracy.

Niestety w tym czasie nie pracują działy, które odpowiadają za ceny biletów, więc większe stawki pojawiają się już wieczorem. Najlepiej więc ich szukać od godziny 8 do 18, ale nie jest to ścisła reguła. Im więcej poświęcimy czasu na szukanie biletu, tym bardziej możemy liczyć na uzyskanie ich w promocyjnej cenie.

Related posts